Eczacı Çözüm Derneği olarak bu yola çıkmadan önce en büyük hayalimiz Eczane Eczacılığı’nın artık 3. tekil şahıslara bağlı olmadan hayatını sürdürebilmesiydi.

Bununda tek ve mutlak yolu eczacılarımızın, Eczane Eczacılığı’na bakış açısını değiştirmek, farklı bir vizyonla yola devam etmelerinden geçiyordu.

İşte bu yola çıkış amacımız ve vaadimiz tam olarak buydu…

“Eczane Dönüşüm Projesi” “EDP”

Peki nedir bu EDP?
Eczanelerdeki tüm satış alışkanlıklarını ve paradigmalarını değiştirecek, eczanelerimize gelen hastalara
DOĞRU ÜRÜNÜN,
DOĞRU ZAMANDA,
DOĞRU YERDE,
DOĞRU BİLGİ,
DOĞRU FİYAT,
ile sunulmasını sağlayacak projedir. 2 ana temel üzerine kuruludur.

Eczacılarımız ve Eczacı Teknisyenlerimize İLETİŞİM, YÖNETİM, SATIŞ BECERİLERİ ve KİŞİSEL GELİŞİM alanlarında Uzman Danışman Bahadır Bülgin tarafından 3 ay boyunca eczacılarımıza, 12 ay boyunca ise teknisyenlerimize ve eczacılarımıza;

Eczacılar için;
1 Öncelik belirleme ve zaman yönetimi
2 Ekip yönetimi
3 Stok yönetimi ve satın alma
4 Hedef belirleme ve ekiple paylaşma
5 Tanzim teşhir – eczanenin pazarlanması
6 Dermokozmetik alanında uzmanlaşmak ve satmak

Eczane çalışanları için;
1 Hasta ile sağlıklı iletişim
2 Soru sorma ve dinleme teknikleri
3 Eczanede perakende satış
4 Satışa ve hayata psikolojik hazırlık
5 Eczanede reçeteden tetiklenen çapraz satış
6 Fiyatı söylemek ve fiyat itirazlarıyla başa çıkma
7 Eczanede güneş ürünleri satışı
8 İtirazları anlama ve yanıtlama teknikleri
9 Eczanede öncelik belirleme ve zaman yönetimi
10 Eczanede müşteri tipleri
11 Sadakat için hizmet kalitesinin artırılması
12 Psikolojik ikna teknikleri
eğitimleri verilecektir.

Eş zamanlı olarak; Mevsimlere bağlı olarak (DOĞRU ZAMANDA) belirlediğimiz ve firmalardan en uygun fiyatlarla alacağımız ürünlere (DOĞRU ÜRÜN) ait satış paketlerindeki ürünleri tanıyacağız (DOĞRU BİLGİ), workshop ve role playlerle hastalarımıza nasıl sunulacağını öğreneceğiz ve aylık kampanyalarımızı (DOĞRU FİYAT) nasıl yöneteceğiz, hedeflerimiz, ödevlerimizi alarak eczanelerimizde (DOĞRU YER) uygulamaya başlayacağız. Peki bu nasıl olacak?
3 aşamalı olarak;
1) ÜRÜN TANITIMI;
Eğitim takviminde planlanmış ürünlerin tanıtımları ve medikal eğitimleri ilgili ürün müdürleri tarafından yapılacaktır. Ürünlerin farmakolojisi, etki mekanizması, hangi endikasyonlarda kullanılabileceği, kontrendikasyonları, pozolojisi, hangi reçetelerde çapraz tavsiyeler yapılabileceği gibi spesifik bilgiler 15-20 dakikalık kısa bir modül olarak eğitimin başında sunulacaktır.
2) WORKSHOP
Satış teknikleri üzerine gönüllü eczacılarımızdan küçük eczacı gruplarını oluşturacağız. Workshoplarla sadece izleyen değil izlediklerini sahada aksiyona çeviren bu gruplarda “hangi reçeteye hangi OTC?” sorusuna cevap olan interaktif satış eğitimleri gerçekleştireceğiz. Her ay katılımcı eczacılara aksiyonlarını ve aldıkları sonuçları paylaştıracağız.
3) PEKİŞTİRME
Uzman Eczacı Miraç Laçin Uluğ ve Uzman Danışman Bilge Halaçoğlu tarafından tanıtımı yapılan ürün ve workshop kısaca özetlenecek. Mesleğin etik değerleri ön planda tutularak “ÇAPRAZ TAVSİYE” kavramı zihinlere yerleştirilecek. Her eğitim sonunda eczacılara tanıtımı yapılan ürün ile ilgili ürünü konumlandırma, fiyatlandırma ve satış noktasında hedefler verilecek.
Eğitimlere katılan eczanelerin çalışmaları paylaşılarak “ECZANE DÖNÜŞÜM PROJESİ”’nin sahiplenmesi sağlanacak. Soru-Cevap bölümü ile eczacıların interaktif katılımı sağlanacak.